درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
محمد نصیری
امتیاز: 615388
رتبه:1
376
1857
845
11425
محمد نصیری ، بنیانگذار TOSINSO ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات و کشف جرائم رایانه ای ، هکر کلاه سفید ، تخصص در حوزه امنیت سیستم عامل و تست های نفوذسنجی ، لینوکس ، مجازی سازی ، سرویس های کاربردی سرور و ... سابقه همکاری در بیش از 40 سازمان دولتی ، خصوصی و نظامی در حوزه پروژه ، مشاوره و آموزش ، بیش از 10 هزار ساعت سابقه آموزشی در طی 12 سال فعالیت حرفه ای ... پروفایل کاربر

استیگانوگرافی یا پوشیده نویسی ( Steganography ) چیست ؟

تاریخ 8 ماه قبل
نظرات 0
بازدیدها 207
سلام به همه عزیزان وب سایت توسینسو ، امروز در مورد مبحثی در خصوص رمزنگاری به نام پوشیده نویسی ، نهان نویسی ، مخفی نویسی و خلاصه از این نوع اسم های ترجمه ای می خواهیم صحبت کنیم . تاریخچه این نوع رمزنگاری بسیار جالب است ، یکی آن را به اسکندر مقدونی وصل می کند و یکی دیگر به آرش کمانگیر و ... اما به دلیل اینکه تاریخ زیاد در این حوزه موضوع ما نیست بصورت خلاصه عرض می کنیم که در زمان های قدیم شاه تیراندازی می کرد !! آها نه اون یه چیز دیگست ! در زمانهای قدیمی وقتی می خواستند پیامی از طرف پادشاه به فرمانداران استان ها ارسال کنند ، برای اینکه محتوای پیام فاش نشود آن را بر روی سر سربازی خالکوبی می کردند و منتظر می ماندند که موی سرباز رشد کند و پیام در زیر موی سرباز محو شود و سپس سرباز پیام را به فرماندار می رساند و از همینجا بود که مبحث استیگانوگرافی یا نهان نویسی به دنیا معرفی شد . بصورت خلاصه این نوع نوشتن و ارسال پیام به معنی نوشتن پیام درون چیزی است که قابل دیدن نباشد ! مثلا درون یک عکس ! مثلا درون یک فایل MP3 و یا درون یک فیلم ! فقط افرادی که می دانند کجا و چطور محتوا را بخوانند توانایی بدست آوردن اطلاعات پیام را دارند.

امروزه مفهوم پوشیده نویسی بسیار حرفه ای تر شده است و هکرها و مهاجمین از این روش برای شناسایی نشدن در دوربین های مداربسته یا سیستم های حفاظتی استفده می کنند ، نمونه ای از این مخفی نگاری را قبلا در توسینسو به نام Alternate Data Stream در فایل سیستم NTFS بصورت مفصل در توسینسو توضیح داده ایم . استیگانوگرافی به معنی مخفی کردن اطلاعات درون فایل ها به شکلی است که از دید دشمن در امان باشد ، برای مثلا مخفی کردن داده درون فایل متنی ، صوتی ، تصویری و ... نکته جالب در استیگانوگرافی این است که در واقع رمزنگاری محسوب نمی شود چون قرار نیست اصلا دیده شود که رمزگشایی نیاز باشد !! وقتی شما داده ای را رمزنگاری می کنید مهاجم یا مخربین می توانند آن را مشاهده کنند اما نمی توانند رمزگشایی کنند ، اما هدف استیگانوگرافی این است که اصلا کسی متوجه نشود که پیامی رد و بدل می شود که بخواهد آن را شنود یا تشخیص بدهد و این خیلی جذاب است . حالا تصور کنید که شما داده های خود را رمزنگاری کنید و بعد در قالب یک فایل استیگانوگرافی کنید و برای کسی ارسال کنید . جالب است بدانید که بن لادن با استفاده از همین روش استیگانوگرافی در قالب تصاویر درون ایمیلش کلی اطلاعات را جابجا کرد و بعضا بسیاری از قراردادهای خود را از این طریق ارسال کرد. به تصویر زیر نگاه کنید ، احتمالا آن را درون کتاب پروفسور تنن باوم ( شبکه های کامپیوتری ) در قسمت رمزنگاری مشاهده کرده اید ، تصویری که درون یکی از آنها کلی اطلاعات وجود دارد اما در ظاهر هر دو تصویر یکسان هستند :

تصویر رمزنگاری شده


مهاجمین و هکرها نیز می توانند اطلاعات نظیر سورس کد ابزارهای هک ، لیست سرورهای هک شده ، برنامه های حمله های آینده و بسیاری از موارد دیگر را درون این قالب قرار بدهند ، امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد ، خوشحال می شوم نظرات شما را در این خصوص در ادامه همین مطلب بشنویم.

نویسنده : محمد نصیری
منبع : جزیره امنیت اطلاعات و ارتباطات وب سایت توسینسو
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی است
برچسب ها
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
هیچ نظری ارسال نشده است

    برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید