درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
 • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
 • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
محمد نصیری
امتیاز: 615388
رتبه:1
376
1857
845
11425
محمد نصیری ، بنیانگذار TOSINSO ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات و کشف جرائم رایانه ای ، هکر کلاه سفید ، تخصص در حوزه امنیت سیستم عامل و تست های نفوذسنجی ، لینوکس ، مجازی سازی ، سرویس های کاربردی سرور و ... سابقه همکاری در بیش از 40 سازمان دولتی ، خصوصی و نظامی در حوزه پروژه ، مشاوره و آموزش ، بیش از 10 هزار ساعت سابقه آموزشی در طی 12 سال فعالیت حرفه ای ... پروفایل کاربر

ویدیوهای پیشنهادی

معرفی یکی از قویترین ابزار های جستجوی آسیب پذیری ها
معرفی یکی از قویترین ابزار های جستجوی آسیب پذیری ها
مدرس: Nima karimi
6,000 تومان
شناسایی آسیب پذیری XSS و Sql Injection با استفاده از ابزار xsscrapy
شناسایی آسیب پذیری XSS و Sql Injection با استفاده از ابزار xsscrapy
مدرس: Nima karimi
8,000 تومان
شناسایی ماژول آسیب پذیر WebDav در وب سرور IIS
شناسایی ماژول آسیب پذیر WebDav در وب سرور IIS
مدرس: Nima karimi
6,000 تومان
شناسایی و تست نفوذ آسیب پذیری Sql Injection با استفاده از ابزار SQLMap
شناسایی و تست نفوذ آسیب پذیری Sql Injection با استفاده از ابزار SQLMap
مدرس: Nima karimi
6,000 تومان
شناسایی آسیب پذیری XSS با استفاده از ابزار xssnipper
شناسایی آسیب پذیری XSS با استفاده از ابزار xssnipper
مدرس: Nima karimi
6,000 تومان
اجرای حمله Man In The Middle به صورت اتوماتیک با استفاده جدیدترین ابزار با نام Bettercap
اجرای حمله Man In The Middle به صورت اتوماتیک با استفاده جدیدترین ابزار با نام Bettercap
مدرس: Nima karimi
6,000 تومان
آموزش شناسایی بدافزارهای اختصاصی وب و وب سرور با استفاده از ابزار OWASP Web Malware Scanner
آموزش شناسایی بدافزارهای اختصاصی وب و وب سرور با استفاده از ابزار OWASP Web Malware Scanner
مدرس: Nima karimi
35,000 تومان
آموزش ساخت یک KeyLogger نرم افزاری ساده و قدرتمند
آموزش ساخت یک KeyLogger نرم افزاری ساده و قدرتمند
مدرس: taghandiki
20,900 تومان
ترفند اجرای برنامه هایی که نیاز به دسترسی admin دارند ، روی کاربران با دسترسی محدود
ترفند اجرای برنامه هایی که نیاز به دسترسی admin دارند ، روی کاربران با دسترسی محدود
مدرس: mirsamadzadeh
10,989 تومان
مسدود سازی پورت های USB و دستگاه های ذخیره سازی جانبی در شبکه با نرم افزار GFI Endpoint Security
مسدود سازی پورت های USB و دستگاه های ذخیره سازی جانبی در شبکه با نرم افزار GFI Endpoint Security
مدرس: امیرحسین کریم پور
11,000 تومان

اینستاگرام فیلتر شد : مراحل فیلترینگ در ایران

تاریخ 4 ماه قبل
نظرات 9
بازدیدها 325
درست شنیدید ، اینستاگرام فیلتر شد . این خبر یک پیشواز است برای یک اتفاق کاملا عادی ! یعنی یک مقدار ما زودتر خبر فیلترینگ اینستاگرام را مطرح کردیم ، ممکن است برخی از دوستان الان پست بگذارند که اینستاگرام که فیلتر نیست ! اینستاگرام فیلتر نمیشه ! شایعست همیش و ... این خیلی طبیعی است و ما هم بر اساس روندی که همیشه در کشور عزیزمان ایران برای مباحث فیلترینگ وجود دارد و شواهد و اخباری که در همین وب سایت منتشر کردیم به شما این خبر را زودتر می دهیم که اینستاگرام هم به زودی به جمع فیلترشده های خودمان متصل می شود و دیگر نیازی نیست برای وصل شدن به اینستاگرام فیلترشکن های خودتان را قطع کنید .

مرحله اول فیلترینگ : فاز شایعه و تکذیب

همیشه روال فیلترینگ اپلیکیشن ها ، شبکه های اجتماعی و ... در ایران به این شکل بوده است که چند ماه تا حتی یک سال شایعه آن به زبان ها می افتد که قرار هست وایبر فیلتر شود ، قرار هست تلگرام فیلتر شود ، قرار هست اینستاگرام فیلتر شود و در ادامه مسئولین محترم وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات اعلام می کنند که فیلترینگ وایبر در دستور کار ما نیست ، فیلترینگ تلگرام در دستور کار نیست ، فیلترینگ اینستاگرام هم در دستور کار نیست . در این میان فقط این اخبار را شایعه می نامند و می گویند که هیچوقت فیلترینگ در دستور کار نیست و باید کارهای فرهنگی و آموزشی جایگزین بحث فیلترینگ شود که مرحله شایعه خواندن به عنوان مرحله اول فاز فیلترینگ در کشور ما محسوب می شود .

فاز دوم فیلترینگ : حمایت از محصولات داخلی مشابه

در این مرحله که معمولا همزمان با شایعه ها و تکذیب ها اجرایی می شود . مسئولین محترم نرم افزارهای بومی و ایرانی را به عنوان جایگزین های مناسب برای اینستاگرام معرفی می کنند و با استفاده از پتانسیل های تبلیغاتی و مادی که در این میان وجود دارد اقدام به تبلیغات گسترده در خصوص این نرم افزارهای بومی می کنند و فعلا هیچ اجباری برای استفاده از این ابزارها نیست و فقط بصورت همزمان با اینستاگرام دعوت به استفاده می شود . بودجه ای برای حمایت از این نرم افزارهای تولید ملی تخصیص داده می شود و این نرم افزارها از این بودجه ها استفاده می کنند و تولیدات بسیار با کیفیت ! بسیار با امنیت بالا و بسیار بسیار ایرانی را ارائه می دهند. البته لازم به ذکر است که معمولا این فاز همزمان با فاز اجرای اختلال و بعضا فاز فیلترینگ اجرایی می شود.

مرحله دوم فیلترینگ : فاز ایجاد اختلال و اعلان موقتی بودن اختلال ها و تکذیب

خوب همچنان ضمن اینکه فیلترینگ اینستاگرام ، تلگرام ، وایبر و ... تکذیب می شود ، کم کم اختلال هایی برای دسترسی به اینستاگرام ایجاد می شود. در برخی از سرویس دهنده های اینترنتی اینستاگرام دیگر باز نمی شود ، در برخی ترافیک اینستاگرام جداگانه فروخته می شود و کم کم به جایی می رسیم که اختلال ها زیاد و زیادتر می شوند و همچنان اعلام می شود که فیلترینگی در دستور کار نیست و اینها فقط زاده یک ذهن بیمار مثل ذهن محمد نصیری است و بس ....

مرحله سوم فیلترینگ : فاز فیلترینگ

بعد از اجرای فاز بالا در نهایت به بهانه های مختلف که مثل وجود کانال های معاند و ضد انقلاب هستند ، یا فعالیت سلبریتی ها و جلوگیری از اشاعه فساد و ... در نرم افزار اینستاگرام !!! کارگروهی تشکیل می شود و در نهایت این کارگروه به این نتیجه می رسند که اینستاگرام و تلگرام دو معضل بزرگ امنیتی و فرهنگی هستند و باید فیلتر شوند و ایرانی ها موظف هستند که از جایگزین های حمایت شده الزاما استفاده کنند . و سپس فاز فیلترینگ انجام می شود و اختلال ها و شایعات هر روز بیشتر و بیشتر می شود و اینستاگرام هم فیلتر خواهد شد.

مرحله چهارم فیلترینگ : فاز فیلترشکن

مرحله چهارم فیلترینگ اسمش مرحله عادی سازی است ! الان وب سایت ها و سرویس های مختلفی در دسته بندی سرویس های فاز فیلترشکن یا فاز عادی سازی قرار گرفته اند برای مثال شبکه اجتماعی فیسبوک ، وب سایت یوتیوب ، شبکه اجتماعی توئیتر ، شبکه اجتماعی تلگرام ، پیام رسان وایبر و اینستاگرام ... در این مرحله همه از جمله بچه های کوچک بعضا 10 سال به بالا دیگر همگی با مفهوم فیلترشکن آشنایی دارند ! دیگر حتی مردم عادی ! پدر و مادرهای ما و شما همگی پیشفرض بر روی گوشی های خودشان فیلترشکن دارند و از آن استفاده می کنند . در نهایت ما متوجه نشدیم که دلیل فیلترشدن این شبکه های اجتماعی دقیقا چه چیزی است ؟ فرهنگ سازی ؟ جلوگیری از دسترسی غیرمجاز به یک سری محتواهای مجرمانه ؟

در نهایت امیدوار هستیم که ما به مرحله خود فیلترینگ نرسیم ! فیلترینگ هیچوقت راهکار مناسبی برای جلوگیری از دسترسی به اطلاعات در دنیای امروزی نیست ، اگر می خواهید یک جوان و یا نوجوان به وب سایت های مستهجن و مطالب منحرفانه دسترسی نداشته باشد ! باور کنید اگر فیلتر نکنید اینکار خیلی بهتر انجام می شود تا اینکه بلافاصله بعد از فیلترینگ به همه چیز با فیلترشکن دسترسی داشته باشند ! مگر غیر از این است که آن کانال ملعونی که بهانه فیلترینگ تلگرام شد الان از زمان قبل از فیلترینگ هم اعضای بیشتری دارد ؟ شاید بصورت مقطعی اینکار از نظر عده ای کارساز باشد اما در طولانی مدت جواب نمی دهد ! اگر مسئولین عزیز ما در ایران مشاوره های اشتباه دریافت می کنند و اطلاعات اشتباهی به دستشان می رسد که این چنین تصمیم های خطرناکی را برای اقشار جامعه می گیرند ، با تمام دل و جان حاضر هستیم به عنوان یک بزرگترین مجموعه تخصصی فناوری اطلاعات و سایبری مستقل و سالم مردمی با روزانه بیش از ده ها هزار مخاطب ، مشاوره های تخصصی تری در این زمینه به دوستان بدهیم که راهکارهای بهتر از فیلترینگ را در دستور کار قرار بدهند و مشاوره اشتباه نگیرند . یا علی

نویسنده : محمد نصیری
منبع : جزیره امنیت اطلاعات و ارتباطات وب سایت توسینسو
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی است
برچسب ها
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
 • امیدوارم برای اینکه ثابت کنن محمد نصیری درست پیش بینی نکرده اینو فیلتر نکنن
 • من کسی نیستم که کسی بخاد بهم ثابت کنه ! میگن تاریخ تکرار میشه ! من فقط یک پیشبینی کردم ! همین
 • شما در مورد نرم افزار های بومی و بعضی مطالب دیگه سواد یک سری ارگان ها و افراد مدعی تخصص و دانش زیر سوال بردی قطعا اونا هم تلاش میکنن جبران کنم و این میتونه بهونه خوبی باشه

  تیتر میزنن:یکی از مهندسین که قبلا اعتبار نرم افزارهای بومی با شایعات به صورت ناشیانه زیر سوال برده بود در اقدامی غیر ملی اقدام به پخش شایعه فیلتر ایسنتاگرام در آینده ای نزدیک کرد.
  اینو تو متن گزارش مینویسن:
  همانطور که ایسنتاگرام فیلتر نشد و مهندس نصیری در اقداماتی غیر ملی و ناشیانه فقط شایعه پخش کرده بود نرم افزارهای بومی واقعا امن و بومی هستند و تمام انتقادهای ایشون هم مثل همین شایعه ایسنتا بدون اعتبار و غیر واقعی هست اینم لینک شایعه فیلتر اینستا

 • اینم حرفیه !!! ولی خوب قطعا چنین اتفاقی نمی افته ! چون سود این قضیه اونقدر هست که شایعات و متخصصین ارزش چندانی ندارن براشون ... به هر حال اتفاقی هست که می افته !
 • جناب مهندس نصیری عزیز
  در مورد فیلترینگ اپلیکیشن ها و وب سایت ها ، ما میتونیم کلا دو تا نظر داشته باشیم:

  1- مسئولین کشور انسان های احمق و بیسوادی هستن که نمیدونن وقتی چیزی رو فیلتر میکنن همه به وسیله فیلترشکن بازش میکنن و در ضمن برای استفاده ازش حریص تر هم میشن .
  2- عمدا اپلیکیشن ها رو فیلتر میکنن تا مردم رو به سمت فیلترشکن ها سوق بدن.به چه دلیل؟چون خیلی از فیلترشکن ها که داره استفاده میشه ، مربوط به شرکت های همکار نهادهای امنیتی ایران هست و از این طریق میتونن ترافیک کاربران رو مانیتور کنن.
  نمونه اش همین فیلترشکنی که دانشگاه تهران ساخته به نام "شکن" ، خودشون فیلتر میکنن و خودشون فیلترشکن میسازن!!!
  پس بیاییم بررسی کنیم که فیلترشکن های مورد استفاده مردم ، چرا فیلتر نمیشن؟دولت در دی ماه گذشته نشون داد که توانایی از کار انداختن فیلترشکن ها رو هم داره.پس چرا این کار رو نمیکنه؟
  من میخوام بگم که مسایل به این صورت که ما فکر میکنیم نیستن!
 • سلام
  مهندس نصیری عزیز هنوز جوهر پیشبینیت خشک نشده که جناب دبیر شورای عالی فضای مجازی فرمودند که توییتر و اینستاگرام پلتفرم های عقب افتاده اند و اگه ما کار کنیم و از الان شروع کنیم بهتر از اونها هم خواهیم شد!!

  همون داستان های اینکه باید سروراشون رو بیارن ایران و ... هم مجدد داره تکرار میشه.
  لینک خبر
 • جناب کمال خانی عزیز !!! قطعا همانطور که ما فکر می کنیم نیستند ... قطعا ...
 • اخبار روز ایران

  جایگزین داخلی اینستاگرام شکل گرفت

  🔹دبیر شورای عالی فضای مجازی از درخواست مذاکره با شبکه اجتماعی اینستاگرام برای حفاظت از اطلاعات کاربران ایرانی خبر داد و گفت: البته اکنون جایگزین مشابه داخلی این شبکه اجتماعی شکل گرفته است

 • با سلام به همه.
  بله رونمایی فرمودن اسمش هست "جیک و پیک".
  .....

برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید