علیرضا

ناامنی سایبری در دنیای گل و بلبل

ناامنی سایبری در دنیای گل و بلبل

نمی دونم چرا این عنوان برای این بحث انتخاب کردم. اولش می خواستم اونو شسته رفته تر بصورت مقاله ارائه بدم. بعد فکر کردم تعاملی باشه بهتره. پس تعامل می کنیم :-)

خوب بیاید به کم راجع به مبحث امنیت با هم صحبت کنیم. بله امنیت! من که خودم نسبت به این کلمه آلرژی پیدا کردم. بعضی موقعا با خودم میگم: یعنی روزی میاد که بگیم دیگه همه چی امنه ، امن واقعی و صد در صد، دیگه نیازی به هزینه کرد برای رسیدن به امنیت نداریم چون داریمش ، یعنی روزی میاد که نخوام نگرانش باشیم، به نظر شما میشه؟ یا اصلا این خواسته بی معنیه!

خوب، الان با خودتون می گید، عجب بحثیه! واضحات دیگه پرسیدن نداره .

می خوام یه جور دیگه به مبحث امنیت نگاه کنیم. از بیرون. از دایره فکری که توی این حوزه برای خودمون درست کردیم بزنیم بیرون. یه جور دیگه، یه نوع دیگه، قضیه رو ببینیم و به چالش بکشیمش.موافقید ؟ اگه موافقید ادامه مطلب بخونید و نظرتون، هر چی که هست، بگید.

تا به حال دقت کردید، چقدر برای رسیدن به یک فضای امن در دنیای سایبر تلاش می کنیم.وقت می ذاریم،هزینه می کنیم، ابزار می خریم، جلسه برگزار می کنیم، کنفرانس راه میندازیم و خیلی کارایه دیگه... یعنی روزی می رسه که نیازی نباشه هزینه کنیم؟ وقت بذاریم؟ میشه؟ یعنی واقعا میشه؟. خوب شاید بگید، بابا چی می گیی؟ امنیت ، امنیت دیگه. حرف حسابت چیه؟

بله، امنیت، امنیته، ولی یه جور دیگه می خوام وارد بحث بشم.

فرض کنید تویه محله ای زندگی می کنید که آدمایه خوبی نداره، آمار جرم و دزدی و قتل بالایی داره. خوب اینجا دیگه مساله مرگ و زندگیه، مساله مهمیه، باید فکری کرد. درب ضد سرقت، نرده کشی پنجره ها، دوربین و هر چیز دیگه ای که بتونه شرایطه امنیو برای ما ایجاد کنه .حالا ، فرض کنیم محلمون هیچ دزد و سارق و آدم بدی داخلش نیست . اصلا همه چی ، گل و بلبل . می تونیم بگیم که دیگه به درب ضد سرقت، نرده، دوربین و پلیس و ... نیازی نداریم. اصلا من می گم محله های کناریمونم عین محله ما، گل و بلبل، هیچ تهدیدی از بیرون نیست! یعنی دیگه همه دلهره ها تموم شد، میشه گفت؟

حالا بر می گردیم به همون فضای سایبر، خوب شاید بگید اینجا هم با اطلاعات سر وکار داریم، که اگه امنشون نکنیم می تونه یه آدمو یا نه یه شهر و کشورو و یا نه حتی زمینو از بین ببره!

خوب حالا اگه یه روزی به ما بگن، عین همون محله گل و بلبل ، فضای سایبر امنه، هیچ آدم بدی، هکر و نفوذگر و منحرفی داخل محیط اینترنت و فضای سایبر وجود نداره، آیا بازم نیازی هست که آنتی ویروس داشته باشیم، فایروال نصب کنیم، دوره های آموزشی ، کنفرانس، مقاله، بولتن و .... داشته باشیم یا نه؟ شما بگید.خوب، شاید بگید، عجب بحثیه؟! ولی همونطور که اولش گفتم، بیایم یه جور دیگه فکر کنیم. می تونیم بگیم در امنیت هستیم، چرا که هکری نداریم، کسی از بیرون مارو تهدید نمی کنه، آدم بدی نداریم، فکر خرابی نداریم.میشه گفت دیگه نیازی به ابزار، آموزش و... نداریم؟ شما بگید.

پیشنهاد می کنم یه کم فکر کنید بعد بقیه مطالبو بخونید.

.

.

.

.

خوب به نظر من.

شاید یک قسمی از تهدیدات، تهدیدات خارجی باشه. من می گم بخش عمدش که ما اونو به صفر مطلق رسوندیم. صفر مطلق!!!

ولی ما همچنان در معرض تهدید هستیم! تهدید! این بار از کجا؟ واقعا از کجا؟ شما بگید؟ ما که دیگه تو فضای گل و بلبل سایبر سر می کنیم.

.

.

#امنیت #امنیت_مطلق #ناامنی_صفر_مطلق
لذت یادگیری با توسینسو
به عنوان شخصی که مدت هاست از سایت توسینسو استفاده می کنم باید بگم که واقعاً یکی از بهترین مرجع ها برای ارتقاء دانش شخصی هست. دوره های سایت، راهکارها و مطالب، همگی عالی هستند.
samurai

به نظر من این هکرها بودند که به صورت مستقیم و غیر مستقیم دنیای تکنولوژی رو به این جایی که هست آوردند!

جناب مولانا میگه که "هر کجا دردی دوا آنجا رود" هکرها درد رو پیدا میکنن این ارتقا و بهبودی در زمینه های مختلف رو مدیون پیدا کردن این باگها هستیم.به این دلیله که هکرهای کلاه سفید وجود دارن

اما مسولین ما کلا با کلاه مشکل دارن چه سفید چه سیاه چه خاکستری چه هرچی... !

بجای اینکه ساپورت کنن شرکتهای که در حوزه امنیت فعالیت میکنن .ساده ترین و سنتی ترین روش رو تبلیغ می کنن اونم اینه که درها رو ببنند که کسی از خارج نتونه حمله کنه و اگه زبونم لال کسی هم در داخل بخواد به این مدینه فاضله و تحت کنترل نفوذ کنه با کامند

rm -rf *

به قهقرای جهنم خواهد رفت!

و بزرگترین تهدید این محله گل و بلبل که شما میگین جمودی و توقف پیشرفت خواهد بود و شبیه کبک سرمون رو تو برف میکنیم و خوشحالیم کسی مارو نمیبینه شاید به ظاهر امنیت برقرار بشه اما در لحظه موعود با تلنگری با خاک یکسان میشه

به قول یه بنده خدایی درحوزه امنیت بزرگترین تهدید زمانیه که فکر میکنیم همه چی دیگه خوبه

پاسخ شما
برای ارسال پاسخ خود وارد شوید.
از سرتاسر توسینسو
تنظیمات حریم خصوصی
تائید صرفنظر

تو می تونی بهترین نتیجه رو تضمینی با بهترین های ایران بدست بیاری ، پس مقایسه کن و بعد خرید کن : فقط توی جشنواره تابستانه می تونی امروز ارزونتر از فردا خرید کنی ....