درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
 • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
 • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
علیرضا
امتیاز: 62437
رتبه:13
0
568
27
406
کارشناس نرم افزار-کارشناس ارشد فناوری اطلاعات-مدرس کامپیوتر-مدیر فناوری اطلاعات -net+,mcse,ccna,ceh certificate پروفایل کاربر

معرفی انواع فاکتورهای احراز هویت بایومتریک ( Biometric )

تاریخ 32 ماه قبل
نظرات 2
بازدیدها 565
در دنیای فناوری اطلاعات و فضای سایبر شما با انبوهی از نام های کاربری و رمزهای عبور مواجه هستید ولی اینکه رمزهای عبور چقدر ایمن باشند و چقدر به حافظه خود برای فراموش نکردن این حجم از کلمات عبور اطمینان دارید، از چالشهای اساسی کار در این فضا می باشد.ولی تکنولوژيی بیومتریک در عرصه فناوری اطلاعات راهکار نوینی جهت ورود به این فضا و شاید هم رفع چالش های مربوط به حوزه رمزهای عبور باشد.بیومتریک، در اصل به فراهم سازی امنیت با استفاده از جنبه های فیزیکی (مانند اثر انگشت، مردمک چشم و... ) و یا خصوصیات رفتاری مانند (امضای شما) اشاره دارد.وسیله بیومتریک، هویت شما را با کمک داده های بیومتری تشخیص می دهد؛ اثر انگشت، صدا، چشم و ویژگی های منحصر به فرد چهره افراد، از خصوصیاتی هستند که دستگاه ها و وسایل متداول بیومتریک، برای ایجاد امنیت از آنها استفاده می کنند. با برخی از این تجهیزات بیومتریک آشنا میشیم.

 • اثر انگشت؛ یکی از تجهیزات بیومتریک ، تجهیزاتی هستند که با اسکن اثر انگشت، امکان ورود کاربر را فراهم می کند. فناوری این تجهیزات به گونه ای است که امضاء اثر انگشت را به صورت داده های ریاضی ذخیره نموده و با موارد موجود در پایگاه داده ای خود مقایسه می کنند.
 • امضا؛ در این روش، یک اسکنر ، نمونه امضای گرفته شده را با امضاهای موجود در پایگاه داده ای خود از نظر شکل، اندازه و خصوصیاتی چون سرعت و زاویه قلم نیز بررسی شود مقایسه می کند.
 • عنبیه چشم؛ یکی دیگر از روشهای بیومتریک تجهیزات این حوزه که با شناسایی عنبیه و جزئیات آن که از اثر انگشت دقیقتر است، امکان ورود به فضای سایبر را برای کاربر فراهم می کند.
 • اسکن چهره؛ در این روش، تشخیص هویت به کمک اسکن و شناسایی چهره انجام می گیرد و میزان دقت این تجهیزات با توجه به وجود جزئیاتی از قبیل عینک، داشتن و یا نداشتن محاسن و ... تعیین می گردد.
 • صدا؛ یکی دیگر از روشهای بیومتریک، شناسایی و اجازه ورود به کاربر از طریق صدای کاربر بوده. ولی چالشی که در این روش وجود دارد مربوط می شود به مواقعی که کاربر دچار گرفتگی صدا و .... شده باشد و یا اینکه صدای ضبط شده ای را به عنوان صدای اصلی به سیستم مربوطه بدهیم و موارد مشابه.

نمونه کاربردهای جالب سیستم های بیومتریک


 • پاسپورت بیو متریک؛یکی از کاربردهای سیسم های بیو متریک استفاده از این پاسپورت ها می باشد، سیستم های بیومتریک، هویت هر فرد را از طریق فاکتورهای مختلف که در بالا اشاره شد در قالب الگوریتم های ریاضی بر روی یک تراشه ثبت می کند و بدین ترتیب، هنگامی که مسافران به مراکز ورودی کشور می رسند، مشخصات بیولوژیک آنها که در تراشه ذخیره شده با تجهیزات بیولوژیک موجود بررسی و اجازه ورود صادر می گردد.
 • پست الکترونیکی مطمئن؛ترکیبی از اسکن اثر انگشت و پنهان سازی بوده ، به این ترتیب که الگوی اثر انگشت شما به صورت محرمانه و همانند یک فایل ضمیمه برای آدرس مورد نظر ارسال و به صورت مخفی در Address Book او ذخیره می شود و هر زمانی که لازم باشد از آدرس مورد نظر، پیغام محرمانه ای برای شما ارسال می شود، با افزودن نام شما در قسمت " TO... " و کلیک دکمه مخفی سازی، مندرجات ارسالی به صورت اتوماتیک مخفی شده، سپس ارسال می گردد.و، تنها در صورت مطابقت اثر انگشت دریافت کننده اصلی با الگوی ذخیره شده، در دسترس قرار می گیرند.
 • تصدیق دارنده کارت اعتباری ؛ هنگام استفاده از کارت، به جای وارد کردن رمز عبور، اثر انگشت شخص توسط یک اسکنر مخصوص، اسکن و در صورت تطابق، استفاده از کارت، مجاز شناخته می شود.

گزینه پسندیدم، اعلام رضایت شما و قوت قلب ماست.
نویسنده : علیرضا(ARAF)
منبع: ITPRO
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد
برچسب ها
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
 • البته پارامترهای Biometric به همین موارد محدود نمیشه ، خیلی از پارامترها وجود داره که میشه استفاده کرد ، مثلا رفتارشناسی ، نوع راه رفتن ، سرعت تایپ کردن ، نحوه صحبت کردن ، تیک های عصبی ، شبکه عصبی ، شبکه مویرگها ، DNA و ... قویترین نوع فاکتورهای احراز هویت قطعا بیومتریک ها هستند اما باید دید قابل پیاده سازی هستند یا خیر ، همیشه در سطح کلان پیاده سازی خیلی خیلی متفاوت تر از محیط لابراتوار هست و به همین دلیل هست که هنوز پسورد مهمترین و پر کاربرد ترین فاکتور احراز هویت در دنیا محسوب میشه.
 • کاش یا کم هم در مورد تجهیزات احراز هویت بیومتریک صحبت میکرد

برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید