Loading…

جزیره امنیت اطلاعات و ارتباطات

ارسال کننده: UNITY
محمد نصیری ، بنیانگذار TOSINSO ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات و کشف جرائم رایانه ای ، هکر کلاه سفید ، تخصص در حوزه امنیت سیستم عامل و تست های نفوذسنجی ، لینوکس ، مجازی سازی ، سرویس های کاربردی سرور و ... سابقه همکاری در بیش از 40 سازمان دولتی ، خصوصی و نظامی در حوزه پروژه ، مشاوره و آموزش ، بیش از 10 هزار ساعت سابقه آموزشی در طی 12 سال فعالیت حرفه ای ...
ارسال پیام خصوصی
امتیازات این مطلب
نکته: OTP یا One Time Password ( پسورد یکبار مصرف ) چیست ؟
خوب اکثر ما شاید فکر کنیم که پسورد یا رمز عبور یک چیز ثابت و دائمی است و برای امنیت آن باید هر چند وقت یکبار آن را عوض کنیم ، اما پسوردها چیزی هستند که ما می دانیم و چیزی که ما می دانیم هر لحظه امکان شنود و یا به سرقت رفتن را دارد و از آن می توان بسیار سوء استفاده کرد. برای جلوگیری از این نوع مشکلات امنیتی مکانیزم احراز هویتی به نام OTP یا رمزهای عبور یکبار مصرف به وجود آمدند ، همانطور که از نامش هم پیداست ما از رمزهای عبور یکبار مصرف فقط و فقط یکبار می توانیم استفاده کنیم و با لوازم دیگر یکبار مصرفی که ده ها بار شاید استفاده کنیم تفاوت دارد ( D: )

رمز عبور یکبار مصرف یا OTP


مکانیزم کاری این نوع احراز هویت به این شکل است که شما با استفاده از یک ابزار اختصاصی برای دریافت کردن رمزهای عبور هر بار بعد از استفاده از فرآیند احراز هویت رمز جدیدی دریافت می کنید و هر کسی اگر رمز قبلی را داشته باشد به کارش نمی آید و رمز قدیمی به کلی منسوخ می شود. این دستگاه هر چند وقت یکبار به سرور احراز هویت متصل شده و رمزهای یکبار مصرف تولید و بصورت لیست وارد دستگاه می شوند ، اگر به سیستم های بانکداری الکترونیکی امروزی دقت کرده باشید بانک های ما نیز امکان استفاده از اینگونه پسوردها را به ما می دهند و دستگاه های آنها در اکثر بانک های ایرانی نیز وجود دارد. با این روش دیگر نگران دزدیده شدن رمزهای عبور خودتان نیستید اما به هر حال باید مراقب دستگاه و رمز عبور دستگاه صادر کننده رمز عبور یکبار مصرف باشید. از این به بعد هر جا واژه OTP را شنیدید یاد ظرف یکبار مصرف بیوفتید تا براحتی به ذهنت بسپارید. ITPRO باشید و اینجا را به دوستان خودتان هم معرفی کنید.

نویسنده : محمد نصیری
منبع : ITPRO
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد

دیدگاه ها

هیچ دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است

برای ارسال نظر وارد شوید.

در حال به روز رسانی نرم افزار سایت، از شکیبایی شما ممنونیم