Loading…

جزیره امنیت اطلاعات و ارتباطات

ارسال کننده: araf56
کارشناس نرم افزار-کارشناس ارشد فناوری اطلاعات-مدرس کامپیوتر-مدیر فناوری اطلاعات -net+,mcse,ccna,ceh certificate
ارسال پیام خصوصی
امتیازات این مطلب
نکته: فهرست قوانین ایران در حوزه فضای مجازی
Image

نگاه کلی به مقررات کشورمان در حوزه فضای مجازی


قانون جرائم رایانه‌ای
این قانون ناظر بر فعالیت کاربران در فضای مجازی و تبیین محتوا و رفتار مجرمانه در این فضا است. تمامی پایگاه‌های رایانه‌ای داخلی و کاربران موظف هستند از این قانون تبعیت نمایند.این قانون در تاریخ پنجم خرداد ۱۳۸۸ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است،
Image

در راستای اجرای قانون جرائم رایانه‌ای، کارگروهی تحت عنوان «کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه» تشکیل شده است که وظیفه آن، تعیین مصادیق برای محتوای مجرمانه مطرح‌شده در قانون و همچنین نظارت بر محتوای تارنماها است .
Image

قانون تجارت الکترونیکی
این قانون شرایط و ضوابط مربوط به تمامی بنگاه‌های کسب‌وکاری که در فضای مجازی مشغول به فعالیت هستند تعیین شده است . تمامی پایگاه‌های اینترنتی که علاوه بر ارائه خدمات به کاربران، به کسب‌وکار نیز مشغول هستند، مشمول این قانون خواهند بود.تصویب در مجلس در تاریخ ۱۷ دی ۱۳۸۲ .
قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم‌افزارهای رایانه‌ای
حقوق تولیدکنندگان نرم‌افزارهای رایانه‌ای و جرایم مرتبط با نقض این حقوق، موضوع این قانون است که در تاریخ چهارم دی ۱۳۷۹ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است. بر اساس این قانون، حقوق توسعه‌دهندگان خدمات رایانه‌ای مشخص شده است.
آیین‌نامه جمع‌آوری و استنادپذیری ادله الکترونیکی
آیین نامه جمع آوری و استنادپذیری ادله الکترونیکی توسط قوه قضاییه ، بـنا به پیشنهاد وزیر دادگستری،در اجرای ماده ۵۴ قانون جرایم رایانه ای تهیه و تصویب شده است .
Image


مرجع : درگاه شاب
نویسنده : علیرضا (ARAF)
منبع : انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد.
دیدگاه ها

هیچ دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است

برای ارسال نظر وارد شوید.