درخواست های ارتباط
جستجو
  لیست دوستان من
  صندوق پیام
  همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
  صندوق پیام
  رویدادها
  همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
  همه رویدادهای من
  اطلاعات مطلب
   مدرس/نویسنده
   نوید یحیی پور
   امتیاز: 31585
   رتبه:40
   0
   11
   178
   1133
   شبکه های کامپیوتری رو از 10 سال پیش با دوره MCSE مایکروسافت شروع کردم، بعد به مبحث زیرساخت علاقه مند شده و شرکت سیسکو رو واسه ادامه دوره های تخصصی انتخاب کردم، حدود 4 سال هست که با دیوایس های شرکت سیسکو کار می کنم و تا دوره تخصصی CCIE Routing and Switching مطالعه داشتم، فعلاً مدرک بین المللیشو دریافت نکردم. به مبحث Security علاقه شدیدی دارم و هر روز در حال ارتقاء دانشم هستم :) پروفایل کاربر

   پروتکل ها چگونه در بسته های خود از Hash برای تأمین امنیت استفاده می کنند

   تاریخ 3 ماه قبل
   نظرات 1
   بازدیدها 69
   با سلام خدمت تمامی کاربران و متخصصین پر انرژی توسینسو
   امروز داشتم در مورد Securing BGP و مباحث مربوط به Authentication این پروتکل مطالعه می کردم یه مطلبی یادم افتاد. یه زمانی واسم جای سوال بود:
   وقتی یه پروتکلی واسه مسائل امنیتی از ارسال Hash کلید مربوطه به جای ارسال کلید به صورت Plain Text استفاده می کنه، اگه کسی بیاد و محتویات بسته رو استخراج کنه و Hash مربوطه رو تو بسته های خودش جا کنه، اونوقت این وسط امنیتی که قرار بود Hash واسمون ایجاد کنه چی میشه!؟

   مسئله یکم گنگ شد! ولی بیشتر توضیح میدم تا متوجه منظورم بشید

   تو پروتکل BGP یا هر پروتکل مسیریابی دیگه (مثل EIGRP یا OSPF) که میتونه از MD5 واسه Authentication و چک کردن Integrity بسته ها استفاده کنه، به همراه بسته این MD5 Hash ارسال میشه و گیرنده بسته با استفاده از این MD5 دریافتی و تولید MD5 لوکال خودش و مقایسه این دو باهم نتیجه می گیره که بله بسته از مبداء مربوطه اومده و مورد تأییده. این جریان باعث میشه هرکسی که بتونه بسته رو تو مسیر Capture کنه و از MD5 اون استفاده کنه (یعنی Hash رو تو بسته های خودش جا کنه) در واقع میتونه این مرحله Authentication رو دور بزنه!

   ولی در عمل اینطور نیست!

   متاسفانه تو خیلی از کتاب ها و مطالب موجود تو اینترنت نوشته شده که: Hash تولید شده از کلید مربوطه، به همراه بسته فرستاده میشه که این باعث سردرگمی خواننده و من شده بود.

   استفاده از Hash در عمل:
   وقتی پروتکلی بخواد بسته ای رو به صورت امن بفرسته (در اینجا منظور از امن یعنی عمل تأیید Authentication و Integrity رو بسته ها انجام بگیره)، تنها از کلید مربوطه نمیاد Hash بگیره و تو بسته قرار بده و ارسالش کنه، بلکه میاد Hash ترکیبی از بسته و کلید رو تولید میکنه و نتیجه رو به همراه بسته می فرسته. یعنی Hash مربوطه با استفاده از اطلاعات کلید و اطلاعات کل بسته تولید میشه. پس برای هر بسته ای این Hash تولیدی منحصر به فرد هست چون اطلاعات داخل هر بسته منحصر به فرد هست. و ما نمیتونیم صرفاً با کپی Hash و قرار دادنش تو بسته های خودمون، سر دریافت کننده بسته کلاه بذاریم!
   دریافت کننده میاد با استفاده از کلید خودش و اطلاعات بسته دریافتی، Hash رو محاسبه میکنه، اگه نتیجه این دو با هم برابر بود: Authentication و Integrity تأمین شده، یعنی بسته رو کسی که انتظارشو داشتیم فرستاده و اطلاعاتش تو مسیر دستکاری نشده.

   به عنوان مثال MD5 Hash کلمه (کلید) nmaxi میشه:
   $1$BciR$hemi.KLrPcxzceNb5hhVi.
   
   BGP Authentication MD5

   توجه: از دستور username صرفاً برای نشان دادن خروجی md5 استفاده کردم و این دستور هیچ ارتباطی به BGP Authentication نداره
   پروتکل ها چگونه در بسته های خود از Hash برای تأمین امنیت استفاده می کنند

   ولی ببینید داخل بسته BGP که من کلید Authentication اونو nmaxi تعیین کردم چه Hash ای منتقل میشه:
   پروتکل ها چگونه در بسته های خود از Hash برای تأمین امنیت استفاده می کنند


   نویسنده : نوید یحیی پور
   منبع : توسینسو
   هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد.
   برچسب ها
   مطالب مرتبط

   در حال دریافت اطلاعات

   نظرات

   برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید

   arrow