درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
 • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
 • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
حسن صفری
امتیاز: 1662
رتبه:214
0
4
0
8
حسن صفری فارغ التحصیل مقطع کارشناسی در رشته ICT با بیش از 3 سال سابقه کاری در پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد، دارای مدارک تخصصی شبکه در حوزه ی سیسکو و پیکربندی و اجرای مباحث امنیتی، عیب یابی فایروال هایASA و اعمال HA و همچنین شرکت در مباحث علمی مربوط به شبکه، خواندن کتب، مقالات علمی لاتین و....... پروفایل کاربر

معرفی فیچرهای امنیتی پروتکل STP و چگونگی پیکربندی

تاریخ 30 ماه قبل
نظرات 0
بازدیدها 500

معرفی فیچرهای امنیتی پروتکل STP و چگونگی پیکربندی


با سلام خدمت تمام دوستان عزیز ، در ابتدا میخوام یکم راجع به STP حرف بزنیم و از انواع پروتکل STP نام ببریم و بگوییم که دلیل بوجود آمدن این پروتکل چه می باشد.
ودر ادامه به فیچرهای امنیتی آن بپردازیم .

Spanning-Tree Protocol


این پروتکل با یک طرفه کردن پورت های Redundant می آید از ایجاد لوپ در شبکه جلوگیری می کند.به تعریفی دیگر برای جلوگیری از لوپ در شبکه های لایه 2 استفاده می شود چون در شبکه های لایه 3 ما چیزی به اسم broadcast نداریم.پس به طور کلی ساختار موازی در شبکه های لایه 3 مجاز ولی در شبکه های لایه 2 غیرمجاز می باشد.
هسته اصلی این پروتکل بسته های BPDU می باشد که در کل شبکه گردش دارنند و از وضعیت شبکه با خبر هستند.و به محض ایجاد مشکل این بسته ها هستند که مشکل را سریع در شبکه پخش می کنند. هر سوئیچ در STP دارای یک Bridge-ID می باشد.و سوئیچی که Bridge-ID کمتری داشته باشد به عنوان Root-bridge انتخاب خواهد شد.تا قبل از انتخاب این سوئیچ همه سوئیچ ها بسته های BPDU یکدیگر را ارسال و دریافت می کنند.به محض انتخاب Root-bridge همه ی سوئیچ ها،دیگر BPDU های این سوئیچ را ارسال دریافت می کنند.بعد از مشخص شدن وضیت سوئیچ ها سراغ وضعیت پورت ها خواهیم رفت.
 • Root Port :نزدیک ترین پورت به Root-bridge می باشد که بهترین BPDU روی آن دریافت می شود.
 • Designated Port: تمامی پورت های Root-bridge در حالت Designated Port می باشد چون cost آنها برابر صفر می باشد.
 • designated Bridge: به سوئیچی که به Root-bridgeنزدیکتر باشد گفته می شود.
 • block: به پورتی که نه در حالت Root Port و نه درحالت Designated Port باشد block گفته می شود.

انواع Spanning-Tree :


 1. (common spanning-tree (CST : همان پروتکل استاندارد 802.1Q می باشد.از مشکلات این روش زمان همگرایی بالا به خاطرPort State های آن و همچنین استفاده نکردن از تمامی لینک ها به خاطر بلاک کردن بعضی از آن ها می باشد.
 2. (+Pervlan Spanning-Tree (PVST & PVST : یک پروتکل سیسکویی می باشد و با هدف Load balancing بوجودآمد.PVST به ازای هر ویلن یک instance خواهد ساخت و عمل STP جداگانه ای اجرا خواهد کرد.از مشکلات این روش می توانیم به ناهمخوانی PVST با CST اشاره کنیم و همچنین trunking بین دو سوئیچ حتما باید در حالتISL باشد.این دو مشکل در PVST+ حل شد یعنی هم ناهخوانی نداریم و هم 802.1Q را ساپورت می کند.
 3. (Rapid Spanning-Tree(RSTP : این پروتکل برای کم کردن زمان همگرایی بوجود آمد است.که از 30 تا 50 ثانیه طول می کشید.اینگونه که به ازای هر ویلن یک instance خواهد ساخت و عمل STP جداگانه ای اجرا خواهد کرد. افزایش ویلن ها باعث افزایش instanceها و در نتیجه باعث کاهش performance خواهد شد.
 4. (multiple spanning-tree (MST: این روش شبیه به RSTP و RPVST+ می باشد.زمان همگرایی بالا و استفاده از تمامی لینک ها.بزرگ ترین مزیت آن این است که نمی اید به ازای هر ویلن یک instance بوجود آورد بلکه می آید به ازای چندین ویلن یک instance بوجود می آورد.در این صورت performance شبکه نیز افزایش می یابد.

فیچرهای امنیتی STP


در این قسمت ما میآییم به چند فیچر مهم امنیتی می پردازیم:

1-BPDU Guard


این را میدانیم که نیازی نیست روی پورت های متصل به نودهای پایانی بسته های BPDU ارسال و دریافت شوند.چون اگر یک اتکر بیاید بسته های Super BPDU ارسال کند سمت شبکه می تواند توپولوژی STP را برهم زده و خود را جای Root-bridge معرفی کند و اهداف خود را پیش ببرد.و اگر یه سوئیچ به این پورت متصل شود اون پورت به حالت errdisable خواهد رفت و از ایجاد لوپ جلوگیری خواهد شد.و این نکته را نیز به یاد داشته باشیم که این فیچر در راستای فیچر Port fast خواهد آمد.حال با دستورات زیر می توانیم این ارسال و دریافت بسته هارا روی پورت های پایانی قطع کنیم.

Global
Switch (config) #spanning-tree bpdu-guard default
		Interface
Switch (config) #interface type <mod/num>
Switch (config-if) #spanning-tree bpdu-guard enable

2-Root-guard


این فیچر را می آییم روی پورت هایی که احتمال دارد اتکر به آن متصل شود اجرا می کنیم.این فیچر می گوید من با دریافت BPDU هیچ مشکلی ندارم من با دریافت Super BPDU مشکل دارم و آن را اجازه عبور نمیدهم این بسته از طرف اتکر برای Root-bridge شدن ارسال می شود .در این صورت احتمال رخ داد اتک man in the middle را ازبین میبریم.پورتی که از آن Super BPDU دریافت شود به حالت root inconsistent خواهد رفت و تا متوقف شدن این جریان ارسال بسته ها، پورت به همان وضعیت باقی خواهد ماند.در مثال واقعی روی پورت هایی که ISP به مشتریان می دهد این فیچر فعال می شود.

<Switch (config) #interface type <mode/num
Switch (config-if) #spanning-tree guard root


3-BPDU Filtering


این فیچر زمانی کارایی پیدا می کند که می خواهیم کنتذل جریان BPDU رادر پورت کنترل کنیم.مثلا BPDU ارسال کند اما دریافت نکند.یا برالعکس مثل پورت های انتهایی.این فیچر در دو سطح پیاده سازی می شود.یکی در سطح اینترفیس و دیگری در سطح گلوبال.در سطح اینترفیس اگر پیاده سازی کنیم روی آن پورت دیگر نه BPDU ارسال ونه دریافت می شود.
<Switch (config) # interface type <mod/num
Switch (config-if) #spanning-tree bpdu filter enable

درسطح گلوبال اگر پیکربندی شود،در این صورت می آید 10تا پیام Hello ارسال می کند.اگر جوابی برای اون پورت دریافت کرد اون پورت را فیلتر نمی کند در غیر این صورت آن را فیلتر خواهد کرد.

Switch (config) # spanning-tree bpdu filtering default

نکته1: هرگز دو فیچر BPDU Guard و BPDU Filter باهم کار نخواهد کرد.برای اینکه از این دوفیچر استفاده کنیم باهم باید هردوی آن هارا در سطح گلوبال کانفیگ کنیم.
نکته2: پروتکل STP این اطمینان را به ما می دهد که در شبکه ما لوپ ایجاد نمی شود اما این اطمینان را به ما نمی دهد که performance شبکه مارا نیز افزایش دهد.بدین منظور حتما باید حواسمان به اون سوئیچی که به عنوان root-bridge انتخاب می شود باشد.چون باید سوئیچی باشد که توانایی هندل کردن حجم بالای ترافیک را داشته باشد.

برچسب ها
ردیف عنوان
1 آموزش اجرای فایروال ASA در نرم افزار GNS3
2 معرفی فیچرهای امنیتی پروتکل STP و چگونگی پیکربندی
3 امنیت در قسمت data plane سوئیچ ها
4 امنیت در data plane routed
دوره مجموعه کل دوره
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
هیچ نظری ارسال نشده است

  برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید