درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
محمد نصیری
امتیاز: 613541
رتبه:1
376
1852
842
11333
محمد نصیری ، بنیانگذار TOSINSO ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات و کشف جرائم رایانه ای ، هکر کلاه سفید ، تخصص در حوزه امنیت سیستم عامل و تست های نفوذسنجی ، لینوکس ، مجازی سازی ، سرویس های کاربردی سرور و ... سابقه همکاری در بیش از 40 سازمان دولتی ، خصوصی و نظامی در حوزه پروژه ، مشاوره و آموزش ، بیش از 10 هزار ساعت سابقه آموزشی در طی 12 سال فعالیت حرفه ای ... پروفایل کاربر
تاریخ 4 ماه قبل
نظرات 1
بازدیدها 150
Wrapper ها را قبلا و زمانیکه در خصوص تروجان ها صحبت می کردیم به شما معرفی کرده ایم ، این Wrapper ها هستند که فایل های اجرایی تروجان ها را درون یک فایل اجرایی با پسوند های EXE یا MSI ادغام می کنند و سعی می کنند آن را به شکل یک بسته بازی یا نرم افزار Office خیلی معمولی به کاربر جلوه بدهند. زمانیکه کاربر فایل EXE یا MSI را اجرا می کند در ابتدا کد اجرایی بدافزار تروجان بر روی سیستم هدف اجرا می شود که در پس زمینه و مخفی انجام می شود و کاربر فرآیند نصب نرم افزار را در تصویر مشاهده می کند. دقت کنید که قرار نیست اضافه کردن تروجان به نرم افزار اصلی آنقدر هم حجم نرم افزار اصلی را افزایش بدهد ! با استفاده از ابزارهای مثل petite.exe شما می توانید حجم فایل اجرایی را به شدت پایین بیاورید و در زمان اجرا آن را از حالت Compressed خارج کنید ، با استفاده از این ابزار تروجان ها خودشان را بسیار مخفی تر از حالت عادی می کنند و صرفا در حالت اجرا یا Runtime قابل تشخیص می شوند . مهاجم می تواند با استفاده از Wrapper تعداد زیادی فایل اجرایی را درون فایل اصلی برنامه قرار بدهد و در عین حال Wrapper این اجازه را می دهد که مهاجم تعیین کند چه فایل های در پس زمینه و چه فایل هایی روی دسکتاپ کاربر در حین اجرا نمایش داده شوند.

Glueware چیست


Glueware چیست ؟


اما ایده اصلی Wrapper ها از یک نرم افزار مفید گرفته شده است که ما آنها را به عنوان Glueware می شناسیم ، Glue به معنی چسب و Ware هم که طبیعتا همان Software است . اینگونه ابزارهای Glueware برای ایجاد کردن Package های نرم افزاری استفاده می شوند ، برای مثال شما با کلیک کردن بر روی نصب یک بسته نرم افزاری ، دیگر نیازی به نصب تک تک قسمت های جانبی یا پیشنیازها و پس نیازهای آن نیستید و همه آنها در قالب یک فایل اجرایی و به ترتیب برای شما نصب می شوند و شما حتی می توانید تعیین کنید چه چیزی به کاربر نمایش داده شوند و چه چیزهایی نمایش داده نشوند . مثال های بسیاری از اینگونه نرم افزارها وجود دارند که از آن جمله مثلا می توانیم به برخی ابزارهای شنود ترافیک مثل Wireshark اشاره کنیم که در حین نصب ابزاری مثل WinPcap را نصب می کند. هم Glueware و هم Wrapper هدفشان یکسان است ! تبدیل کردن کدهای اجرایی چند نرم افزار به یک Source مستقل و قابل اجرا !! اما یکی با اهداف سالم و دیگری با اهداف ناسالم اینکار را انجام می دهند.

به هر حال همیشه باید حواستان به بحث تروجان ها باشد ! در خصوص تکنیک ها و روش های آلوده سازی تروجان ها قبلا صحبت کرده ایم اما بد نیست بدانید که تروجان ها از فاکتور ترساندن و ترقیب کردن بیشتر از فاکتورهای دیگر استفاده می کنند . اگر در خصوص Glueware ها و Wrapper ها نظری دارید یا ابزارهایی از این دست می شناسید خوشحال می شویم در ادامه مطرح کنید . بی صبرانه منتظر مشارکت شما در جزیره امنیت اطلاعات و ارتباطات توسینسو هستیم.

نویسنده : محمد نصیری
منبع : جزیره امنیت اطلاعات و ارتباطات وب سایت توسینسو
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی است
برچسب ها
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات

برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید